Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie, 38-450 Dukla, ul. Trakt Węgierski 8a, tel./fax (0-13) 43-631-87, 43-674-62

Kompendium wiedzy

1

Mapka

1

Przyroda

Ogromne leśne przestrzenie ( 65% powierzchni parku ) mozaikowo urozmaicają łąki i pastwiska. Las ukrywa liczne młaki ...

[ czytaj więcej ]

Rezerwaty

Rozporządzenie nr 64/99 Wojewody Podkarpackiego z dnia 31 sierpnia 1999r. Dz.Urz.Woj. Podkarpackiego nr 20 z ...

[ czytaj więcej ]

Aktualności

XV Edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” za Nami!

W dniu 7 czerwca 2016 roku odbył się V etap XV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”, organizowany przez Porozumienie Parków Krajobrazowych. Gospodarzem, czyli tegorocznym ogólnopolskim organizatorem XV edycji konkursu był Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie oraz Zespół Parków Krajobrazowych w Przemyślu, a finał krajowy miał miejsce na terenie województwa podkarpackiego.  W ostatnim etapie konkursu wzięła udział młodzież gimnazjalna z całej Polski. Najlepsi gimnazjaliści ze zwycięskich gimnazjów, z poszczególnych województw spotkali się w malowniczej miejscowości Solina nad Zalewem Solińskim.  

Przebieg finałowego etapu konkursu składał się z trzech części: pierwsza obejmowała rozwiązywanie testu z zakresu ogólnej wiedzy przyrodniczej i ekologicznej oraz wiedzy o walorach wszystkich parków krajobrazowych Polski, druga polegała na indywidualnym rozpoznawaniu chronionych gatunków roślin i zwierząt oraz roślin pospolitych, a trzecia część była konkurencją drużynową gdzie uczestnicy zmagali się z zadaniami dotyczącymi interpretacji mapy topograficznej.

Eliminacje konkursowe wyłoniły liderów krajowych:

 I  miejsce  -  drużyna z Publicznego Gimnazjum w Krasocinie – województwo łódzkie,

II miejsce -  drużyna z Publicznego Gimnazjum w Łabowej – województwo małopolskie,

III miejsce - drużyna  z Publicznego Gimnazjum w Zespole Szkół w Gwoźnicy Górnej – województwo podkarpackie.

Finał konkursu zorganizowany w dniach od 6 – 10 czerwca 2016 roku przez Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie przy współorganizacji z Zespołem Parków Krajobrazowych w Przemyślu połączony był z pobytem uczestników na tzw. „zielonej szkole”. Gimnazjaliści poznawali walory przyrodnicze, kulturowe i historyczne regionu Podkarpacia, uczestniczyli w rejsie statkiem po Zalewie Solińskim, w wycieczce edukacyjnej po terenie Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego i Parku Krajobrazowego Doliny Sanu. Zwiedzili Zamek w Krasiczynie, Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach, Pokazową Zagrodę Żubrów w Mucznem oraz odbyli podróż Bieszczadzką Kolejką Leśną do nieistniejącej wsi Balnica.

Jako organizatorzy dziękujemy za wspaniałą współpracę w przeprowadzeniu całej XV edycji konkursu zarówno dyrektorom i koordynatorom z parków krajobrazowych jak i młodzieży i ich opiekunom oraz w organizacji finału Ośrodkowi Wypoczynkowemu WDW Rewita w Solinie.

    Finał XV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

  • Data aktualizacji: 2019-02-07 11:43
  • |
  • Licznik odwiedzin: 4 821 579