Opracowanie dokumentacji na potrzeby planów ochrony dla pięciu Parków Krajobrazowych: Jaśliskiego, Ciśniańsko-Wetlińskiego, Doliny Sanu, Czarnorzecko-Strzyżowskiego i Pasma Brzanki.

Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie, 38-450 Dukla, ul. Trakt Węgierski 8a, tel. (0-13) 43-631-87

Kompendium wiedzy

Mapka

Przyroda

Ogromne leśne przestrzenie ( 65% powierzchni parku ) mozaikowo urozmaicają łąki i pastwiska. Las ukrywa liczne młaki ...

[ czytaj więcej ]

Rezerwaty

Rozporządzenie nr 64/99 Wojewody Podkarpackiego z dnia 31 sierpnia 1999r. Dz.Urz.Woj. Podkarpackiego nr 20 z ...

[ czytaj więcej ]

Aktualności

Tablice ostrzegawcze: Uwaga! Spadające odłamki w rezerwacie przyrody "Prządki im. prof. Henryka Świdzińskiego".

W listopadzie ubiegłego roku w mediach pojawiła się informacja o niebezpiecznie wyglądającej szczelinie na jednaj ze skał w rezerwacie przyrody Prządki im. Prof. Henryka Świdzińskiego, na którą to uwagę zwrócili odwiedzający rezerwat.

Zawiadomieni o sprawie pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie niezwłocznie udali się na miejsce i zweryfikowali informację o zagrożeniu. Jak ustalono, rzeczywiście na skale zwanej Prządką-Matką znajduje się pęknięcie przy oknie skalnych, jednak nie pojawiło się ono nagle, bo widnieje na zdjęciach z lat 90. Ponadto już wówczas zostało ono zabezpieczone.

Nie mniej jednak dla uświadomienia turystów o ewentualnym niebezpieczeństwie, zostały zakupione ze środków Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie tablice o treści: Uwaga! Spadające odłamki. Dzięki uprzejmości Wójta Gminy Korczyna tablice zostały zamontowane wzdłuż szlaku ruchu pieszego biegnącego przy granicy rezerwatu przyrody Prządki im. Prof. Henryka Świdzińskiego.

W związku z częstymi informacjami o wchodzeniu na teren rezerwatu i wspinaniu się na skały, które trafiają do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie, przypominamy, że działania takie są naruszaniem zakazów, które obowiązują na terenie rezerwatu przyrody. Ponadto szkodzą substancji przyrodniczej tego obiektu. Prządki buduje piaskowiec, który pod wpływem działania czynników środowiskowych przybrał charakterystyczne kształty i strukturę. Bądźmy odpowiedzialni i pozwólmy cieszyć się pięknem tych form skalnych następnym pokoleniom.

Źródło: RDOŚ w Rzeszowie
Fot.: RDOŚ w Rzeszowie
  • Data aktualizacji: 2021-01-21 10:48
  • |
  • Licznik odwiedzin: 7 090 374