Parki Krosno

e-mail:
www:
Data wydruku: 2019-06-26 02:03:54

Aktualności

Dąb Józef Europejskim Drzewem Roku 2017!

Dąb Józef, który rośnie na terenie otuliny Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku w miejscowości Wiśniowa ma już 650 lat. Z pomiarów wynika, że ma w obwodzie 675 cm i 30 metrów wysokości.

Jego historia związana jest z dworem w Wiśniowej, który był ośrodkiem pracy twórczej artystów. Dąb nosi imię od imienia Józefa Mehoffera – malarza, grafika, scenografa i rysownika. Historia drzewa jest niezwykła. Jego wizerunek – szkic Mehoffera - widniał na stuzłotowym banknocie, który był w obiegu w latach trzydziestych XX w. O tym, że drzewo jest ważne dla mieszkańców świadczy także historia z II wojny światowej. To w pniu tego dębu ukrywała się rodzina żydowska. Obecnie drzewo jest podziwiane przez turystów i artystów, gdyż w dalszym ciągu kultywuje się w Wiśniowej tradycje plenerów z okresu międzywojennego.

W internetowym plebiscycie "Europejskie drzewo roku 2017" rywalizowało 16 drzew z całej Europy. Dąb Józef z Wiśniowej zdobył ponad 17 tysięcy głosów. Wyniki zostały ogłoszone podczas Ceremonii Rozdania Nagród w dniu 21 marca 2017 roku w Parlamencie Europejskim w Brukseli.