Parki Krosno

e-mail:
www:
Data wydruku: 2018-01-20 23:25:01

Aktualności

Podkarpacie najlepsze!

W dniu 6 czerwca 2016 roku odbył się V etap XVI Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”, organizowany przez Porozumienie Parków Krajobrazowych. Tegorocznym ogólnopolskim organizatorem XVI edycji konkursu był Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich
Parków Krajobrazowych w Kielcach. W ostatnim etapie zmagań konkursowych wzięła udział młodzież gimnazjalna z całej Polski. Najlepsi gimnazjaliści ze zwycięskich szkół, z poszczególnych województw spotkali się w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach.  

W finale ogólnopolskim wzięło udział 16 drużyn, które zwyciężyły w etapie wojewódzkim konkursu. Uczestnicy musieli wykazać się ogólną wiedzą przyrodniczą oraz wiadomościami dotyczącymi parków krajobrazowych leżących na terenach województw biorących udział w finale konkursu. Dodatkową konkurencją było rozpoznawanie roślin i zwierząt chronionych oraz roślin pospolitych. W ostatnim etapie konkursu zadaniem drużyn była interpretacja mapy topograficznej.

Eliminacje konkursowe wyłoniły liderów krajowych:

 I  miejsce  - Publiczne Gimnazjum w Zespole Szkół w Gwoźnicy Górnej – województwo podkarpackie,

II miejsce -  Zespół Placówek Oświatowych nr 1 w Busku Zdroju – województwo świętokrzyskie,

III miejsce - Publiczne Gimnazjum w Łabowej – województwo małopolskie.

Organizatorzy finału odbywającego się w dniach od 5 – 9 czerwca 2017 roku zapewnili uczestnikom konkursu możliwość zobaczenia wielu atrakcji województwa świętokrzyskiego. Młodzież wraz z opiekunami zwiedzali m.in. zamek w Chęcinach, jaskinię Raj - jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju, rezerwat przyrody „Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego” prezentujący cenne odsłonięcia geologiczne, Geopoark Kielce, Klasztor na Św. Krzyżu, a także Ogród na Rozstajach w Młodzawach Małych i stadninę koni w Michałowie.

Gratulujemy zwycięskiej drużynie pod opieką Pani Beaty Owoc i życzmy kolejnych sukcesów w następnych edycjach konkursu.

Dziękujemy dyrektorowi i pracownikom Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach za przygotowanie wszystkich etapów konkursu oraz sprawną organizację finału.