Aktualności
Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych od wielu lat prowadzi szeroko pojętą działalność edukacyjną skierowaną na ochronę przyrody, krajobrazu i zasobów kulturowych.
Głównym celem jest kształtowanie proekologicznych postaw młodzieży, ludności oraz inspirowanie i koordynowanie działań w sferze edukacji ekologicznej. Cel ten jest osiągany poprzez upowszechnianie wiedzy na temat zagrożeń i ochrony środowiska naturalnego, gromadzenie i dystrybucję informacji.
Na terenie Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie Dukla ul. Trakt Węgierski 8a utworzono Terenową Bazę Edukacyjną na którą składają się następujące instalacje:
-
„ lekcja dendrologii” - instalacja, która uczy rozpoznawania gatunków drzew,
-
instalacja „tropy zwierząt”, która prezentuje tropy zwierząt, które są wyrzeźbione w deskach i pokazują również sposób poruszania się zwierząt.,
-
instalacja „rozkład śmieci w czasie” - jest to gra interaktywna polegająca na dopasowaniu czasu rozkładu do danego odpadu,
-
gra interaktywna „wiedza kołem się toczy” - jest to narzędzie edukacyjne, które ma zastosowanie w plenerze.
Merytorycznie obejmuje 8 kategorii, co gwarantuje niesamowitą interdyscyplinarność tego narzędzia dydaktycznego. Każda z kategorii zawiera po 50 pytań i odpowiedzi, co łącznie daje ich 400. Kierowane do różnych grup wiekowych pozwalają na pracę z małymi i dorosłymi odbiorcami. Gra ta obejmuje następujące kategorie;
1. Tajemnice roślin,
2. Tajemnice zwierząt,
3. Ochrona przyrody,
4. Przyroda dla ścisłych głów,
5. Przyroda dla humanistów,
6. Z ekologią na Ty…,
7. Ptasie wieści,
8. Praca leśnika. -
Następna instalacja to "pułapki feromonowe", która prezentuje w skali 1:1 różne rodzaje pułapek IBL, które są używane w lasach, do odłowu owadów szkodliwych oraz instalacje typy „budek lęgowych dla ptaków” i instalacja „schrony dla nietoperzy”.
Uzupełnieniem zajęć jest altana edukacyjna, gdzie przeprowadzane są lekcje z edukacji ekologicznej. Programy realizowane przy wykorzystaniu instalacji edukacyjnych adresowane są przede wszystkim do dzieci i młodzieży.
Mają charakter profilaktyczny, a oparte są na potrzebach środowiska. Wykraczają swoim zasięgiem poza nauczanie w sali lekcyjnej, uwzględniają zwiedzanie i edukację przy instalacjach edukacyjnych wraz z bezpośrednią obserwacją w terenie.
Celem edukacji ekologicznej jest wzrost świadomości ekologicznej uczniów oraz rozwijanie aktywnych postaw wobec przyrody i jej ochrony, uwrażliwianie na piękno przyrody poprzez bezpośredni z nią kontakt, rozwijanie zainteresowań środowiskiem naturalnym i budzenie przywiązania do rodzinnego krajobrazu, wyrabianie nawyków przestrzegania zasad ochrony środowiska naturalnego i oszczędnego gospodarowania zasobami przyrody, ukazywanie pozytywnych i negatywnych zmian zachodzących w przyrodzie w wyniku ingerencji człowieka, poznawanie form ochrony przyrody występujących w okolicy, wdrażanie do czynnej ochrony środowiska i przyrody.
Prowadzenie zajęć w terenie i altanie edukacyjnej pozwoli na stworzenie dzieciom i młodzieży możliwości poznania zjawisk przyrodniczych, w sposób bezpośredni i wielozmysłowy oraz na integracjęuczniów biorących udział w zajęciach. Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie prowadzi zajęcia edukacyjnie na bazie sali dydaktyczno – edukacyjnej i przyrodniczej znajdującej się w budynku oraz na ścieżkach przyrodniczych w czterech Parkach Krajobrazowych. Rocznie w zajęciach uczestniczy około 3000 osób.
Dodatkowe wzbogacenie zajęć w oparciu o Terenową Bazę Edukacyjną usytuowaną na terenie Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych przyczyni się do zwiększenia oferty edukacyjnej skierowanej j do uczniów wszystkich typów szkół i w różnym wieku, a także do osób dorosłych. Terenowa Baza Edukacyjna pozwoli prowadzić zajęcia z dziećmi w atrakcyjnej i nowoczesnej formie gdzie wiedza przyrodnicza przekazywana jest za pomocą zabawy i gier.