Opracowanie dokumentacji na potrzeby planów ochrony dla pięciu Parków Krajobrazowych: Jaśliskiego, Ciśniańsko-Wetlińskiego, Doliny Sanu, Czarnorzecko-Strzyżowskiego i Pasma Brzanki.

Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie, 38-450 Dukla, ul. Trakt Węgierski 8a, tel. (0-13) 43-631-87

Kompendium wiedzy

Mapka

Przyroda

Ogromne leśne przestrzenie ( 65% powierzchni parku ) mozaikowo urozmaicają łąki i pastwiska. Las ukrywa liczne młaki ...

[ czytaj więcej ]

Rezerwaty

Rozporządzenie nr 64/99 Wojewody Podkarpackiego z dnia 31 sierpnia 1999r. Dz.Urz.Woj. Podkarpackiego nr 20 z ...

[ czytaj więcej ]

Aktualności

Kampania obserwacyjna - Europa szuka pierwiosnków!

W imieniu Zarządu Rady Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce pragniemy przekazać wiadomość kierowaną do wszystkich naszych partnerów, szkół oraz zainteresowanych osób i instytucji. Tej wiosny grupa naukowców i obserwatorów przyrody z całej Europy zaprasza wszystkich do wzięcia udziału w największej jak do tej pory kampanii obserwacyjnej pierwiosnków lekarskich „Looking for Cowslips". Pomysł na ogólnoeuropejskie obserwacje kwiatów pierwiosnka lekarskiego (Primula veris L.) wywodzi się z popularnonaukowej kampanii, która rozpoczęła się w 2019 roku w Estonii, w ramach której obywatelscy naukowcy przyjrzeli się kwiatom ponad 200 000 osobników. Kampania dostarczyła nowych informacji zarówno w zakresie badań stosowanych, jak i podstawowych.

(1) Obecnie Polska strona internetowa jest już gotowa do użytku i udostępniania http://nurmenukk.ee/pl. Wpisanie www.cowslip.science w pasku menu powinno również prowadzić bezpośrednio do polskiej strony internetowej, gdy obserwator jest w Polsce.

(2) Animacja w języku polskim jest dostępna na stronie otwierającej polskiej strony internetowej oraz w serwisie YouTube http://www.youtube.com/watch?v=Kg1YAdprcl4

(3) Starajmy się utrzymywać stały przepływ wiadomości i postępów kampanii w mediach społecznościowych - FacebookuTwitterze i Instagramie, które można udostępniać i śledzić. Zachęcajmy również do przesyłania zdjęć pierwiosnków lub robienia tego samodzielnie, aby śledzić, gdzie obecnie w Europie rozpoczęło się już kwitnienie. Zachęcajmy także do publikowania postów i oznaczania kampanii tagami. Pamiętajmy, aby używać również hashtagu #lookingforcowslips abyśmy mogli później znaleźć posty. Przykładowo: „Nadeszła wiosna! Wyjdź na zewnątrz i znajdź pierwiosnki! Tej wiosny w całej Europie odbywa się inicjatywa naukowa i możesz być jej częścią! To proste: wyjdź, znajdź pierwiosnki, wyślij informacje na www.cowslip.science i wnieś swój wkład w naukę. A wszystko to w pięknym otoczeniu wiosny! Należy pamiętać o lokalnych ograniczeniach dotyczących Covid-19. #cowslips #lookingforcowslips #citizenscience "
 
(4) Został już przygotowany komunikat prasowy w języku angielskim http://drive.google.com/drive/folders/19qpsGvg9sa_ZL5rzxr4zHadjpNwFUxX4?usp=sharing, który zostanie oficjalnie udostępniony w dniu 26 kwietnia. Tekst może być używany, tłumaczony i dostosowywany do lokalnego kontekstu oraz rozpowszechniany w lokalnych ogłoszeniach, wykorzystując lokalne informacje kontaktowe i logo partnerów.

  • Data aktualizacji: 2021-07-23 07:51
  • |
  • Licznik odwiedzin: 7 836 398