Kompendium wiedzy

Kompendium wiedzy o Parkach

Mapka

Mapka

Przyroda

Grafika przyrodyOgromne leśne przestrzenie ( 65% powierzchni parku ) mozaikowo urozmaicają łąki i pastwiska. Las ukrywa liczne młaki ...

[ czytaj więcej ]

Rezerwaty

Grafika rezerwatówRozporządzenie nr 64/99 Wojewody Podkarpackiego z dnia 31 sierpnia 1999r. Dz.Urz.Woj. Podkarpackiego nr 20 z ...

[ czytaj więcej ]

Aktualności

Od kilku lat w pierwszą sobotę lipca obchodzimy nietypowe święto. Dzień Wypadów do Parku (Hop a Park Day) powstał z myślą o mieszczuchach i miał początkowo stanowić pretekst do wyrwania się z betonowej dżungli i błogiego odpoczynku na łonie przyrody. Z czasem zaczął jednak zataczać coraz szersze kręgi, by stać się okazją do docenienia zielonych zakątków każdej okolicy, a także lokalnej społeczności, która wspólnie dba o ich zachowanie, ochronę i rewitalizację.

W ostatnich latach turystyka lokalna przeżywa prawdziwy renesans. Wielu z nas odkryło na nowo moc, jaką daje nawet krótka wycieczka do pobliskiego parku, lasu czy nad jezioro. Mikroprzygody za miedzą to nie tylko świetny sposób na relaks i zadbanie o równowagę w życiu codziennym. Są też tanie, nieskomplikowane i przyjazne dla środowiska. W połączeniu z kilkugodzinnym cyfrowym detoksem mogą mieć zbawienny wpływ na całą naszą codzienność.

Masz ochotę włączyć się w obchody Dnia Wypadów do Parku, ale brakuje ci pomysłów? Tu znajdziesz kilka podpowiedzi:

  • spacer lub wędrówka lokalnym odcinkiem pieszego szlaku długodystansowego
  • wycieczka rowerowa wzdłuż najbliższej rzeki
  • zabawa z GPS w poszukiwanie skrytki Geocaching
  • obserwacja nocnego nieba w miejscu pozbawionym sztucznego światła
  • chodzenie boso po trawie lub ścieżce bosych stóp
  • spływ kajakowy lub pontonowy, przejażdżka rowerem wodnym
  • odwiedzenie punktu widokowego w okolicy i podziwianie panoramy
  • wycieczka do lokalnego pomnika przyrody (np. źródełka, jaskini, wodospadu, starego drzewa)

Więcej inspiracji i sposobów na zrównoważony odpoczynek w najbliższej okolicy znajdziesz w artykule „Czym są mikroprzygody? Nietypowe pomysły na wakacje w domu i regionie”.

Atrakcje

Grafika atrakcje

Multimedia

 do góry