Mapka

Mapka

Liczba odsłon: 10079906

Przyroda

Grafika przyrodyOgromne leśne przestrzenie ( 65% powierzchni parku ) mozaikowo urozmaicają łąki i pastwiska. Las ukrywa liczne młaki ...

[ czytaj więcej ]

Liczba odsłon: 10079463

Rezerwaty

Grafika rezerwatówRozporządzenie nr 64/99 Wojewody Podkarpackiego z dnia 31 sierpnia 1999r. Dz.Urz.Woj. Podkarpackiego nr 20 z ...

[ czytaj więcej ]

Liczba odsłon: 10079546
Galeria
Liczba odsłon: 85834

Rezerwat przyrody „Kretówki” położony jest na terenie otuliny Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, utworzony został w celu zachowania naturalnego stanowiska cisa pospolitego Taxus baccata w wielogatunkowym lesie mieszanym. Rezerwat przyrody „Kretówki” leży na terenie wsi Jabłonica i Orzechówka. Powierzchnia rezerwatu wynosi 95,88 ha. 

Rezerwat przyrody „Kretówki” jest wyjątkowo cennym obiektem przyrodniczym głównie z uwagi na występowanie tu starej i bardzo cennej populacji cisa pospolitego Taxus baccata – gatunku, który do obecnych czasów zachował się na niewielu stanowiskach  i uznawany jest za gatunek wymierający. Szata roślinna rezerwatu, pomimo że na dużej powierzchni znacznie odbiega od swego naturalnego obrazu również prezentuje ciekawe walory przyrodnicze.

Z lasami porastającymi wypiętrzony grzbiet górski pomiędzy Kombornią a Brzozowem związana jest fauna charakterystyczna dla zbiorowisk leśnych. Spośród dużych ssaków najczęściej można spotkać tu przedstawicieli jeleniowatych a małe reprezentowane są przez gryzonie. Bardzo bogata jest awifauna tego terenu. Najliczniejsze są drobne ptaki śpiewające jak np.: zięba, strzyżyk, rudzik oraz sikory, dzięcioły, drozdy. Występują również ptaki drapieżne: jastrząb czy myszołów zwyczajny. Na terenie rezerwatu spotkać można wielu przedstawicieli herpetofauny jak np.: salamandrę plamistą, żaby, traszki, jaszczurki i zaskrońce. 

Galeria
Liczba odsłon: 5689

Atrakcje

Grafika atrakcje

Liczba odsłon: 10101336

Multimedia

Liczba odsłon: 10087980
 do góry