Podczas wakacji zwiększa się ilość turystów przemierzających tereny, które są naturalnym miejscem występowania różnych dzikich zwierząt. Musimy pamiętać, że wiele z nich może stanowić dla nas w pewnych sytuacjach zagrożenie. Do tej grupy zwierząt spotykanych w Polsce należy żmija zygzakowata Vipera berus, jedyny przedstawiciel krajowych węży jadowitych.
Reakcje węża na określone bodźce płynące ze środowiska posiadają charakter indywidualny, lecz mimo to należy zachowywać ogólnie przyjęte zasady bezpieczeństwa odnoszące się do całej populacji.
Podstawowe zasady zapobiegania ukąszeniom przez żmiję zygzakowatą:
Żmija zygzakowata to wbrew pozorom delikatne zwierzę, które łatwo uszkodzić. Jest gatunkiem płochliwym, lecz często podchodzi bardzo blisko siedzib ludzkich, stąd wiele z nich ginie z ręki człowieka. Podobny los często spotyka inne węże i bezbronne padalce zwyczajne (jaszczurki beznogie) mylone ze żmiją.
Pamiętajmy, że wszystkie węże w Polsce objęte są ochroną gatunkową (ochrona ścisła) w stosunku do których obowiązują zakazy, m.in.: zabijania, okaleczania, chwytania, transportu, przetrzymywania i ich posiadania.