Parki Krosno

e-mail:
www:
Data wydruku: 2021-03-06 09:17:36

Aktualności

Tablice ostrzegawcze: Uwaga! Spadające odłamki w rezerwacie przyrody "Prządki im. prof. Henryka Świdzińskiego".

W listopadzie ubiegłego roku w mediach pojawiła się informacja o niebezpiecznie wyglądającej szczelinie na jednaj ze skał w rezerwacie przyrody Prządki im. Prof. Henryka Świdzińskiego, na którą to uwagę zwrócili odwiedzający rezerwat.

Zawiadomieni o sprawie pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie niezwłocznie udali się na miejsce i zweryfikowali informację o zagrożeniu. Jak ustalono, rzeczywiście na skale zwanej Prządką-Matką znajduje się pęknięcie przy oknie skalnych, jednak nie pojawiło się ono nagle, bo widnieje na zdjęciach z lat 90. Ponadto już wówczas zostało ono zabezpieczone.

Nie mniej jednak dla uświadomienia turystów o ewentualnym niebezpieczeństwie, zostały zakupione ze środków Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie tablice o treści: Uwaga! Spadające odłamki. Dzięki uprzejmości Wójta Gminy Korczyna tablice zostały zamontowane wzdłuż szlaku ruchu pieszego biegnącego przy granicy rezerwatu przyrody Prządki im. Prof. Henryka Świdzińskiego.

W związku z częstymi informacjami o wchodzeniu na teren rezerwatu i wspinaniu się na skały, które trafiają do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie, przypominamy, że działania takie są naruszaniem zakazów, które obowiązują na terenie rezerwatu przyrody. Ponadto szkodzą substancji przyrodniczej tego obiektu. Prządki buduje piaskowiec, który pod wpływem działania czynników środowiskowych przybrał charakterystyczne kształty i strukturę. Bądźmy odpowiedzialni i pozwólmy cieszyć się pięknem tych form skalnych następnym pokoleniom.

Źródło: RDOŚ w Rzeszowie
Fot.: RDOŚ w Rzeszowie