Data wydruku: 2021-09-22 00:58:44

Parki Krosno

e-mail: poczta@parkikrosno.pl www: parkikrosno.pl

Aktualności

20 maja - Światowy Dzień Pszczół.

W dniu 20 maja br. już po raz trzeci na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Dzień ten został ustanowiony rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w rocznicę urodzin Antona Janša (ur. 20 maja 1734) słoweńskiego pszczelarza, a zarazem prekursora nowoczesnego pszczelarstwa.

W Polsce żyje ponad 450 gatunków owadów należących do rodziny pszczołowatych, ale pszczoły miodne stanowią jedynie część wszystkich owadów zapylających.

Rola pszczół w dzisiejszym świecie jest szczególna. Jak wskazują badania,  są one odpowiedzialne za zapylanie ponad 77 % gatunków roślin uprawnych na świecie. Gdyby nie owady zapylające wielu owoców i warzyw nie byłoby wcale, a plony niektórych upraw byłyby o wiele niższe.  Praca tych owadów wpływa na zwiększoną ilość i jakość nasion roślin potrzebnych do odnowienia lasu oraz poprawia urodzaj owoców leśnych będących bazą pokarmową dla zwierząt. To bardzo pracowite
i pożyteczne stworzenia. Do wyprodukowania 1 kg miodu, pszczoły muszą przysiąść około 4 miliony razy na kwiatach lub liściach, zbierając 3 kg nektaru i pokonując przy tym trasę od 40 000 do 80 000 km.

W ostatnim czasie obserwuje się niepokojące zjawisko masowego wymierania pszczół. Przyczynę spadku liczebności, upatruje się w intensywnej gospodarce rolnej, połączonej ze stosowaniem śmiercionośnych pestycydów, ubożeniu lub braku ciągłości bazy pokarmowej, jak również
w zabójczej chorobie – warrozie.

Wyginięcie pszczół to realny problem, który może spowodować katastrofę. Jak możemy pomóc pszczołom? Najprostszym sposobem ochrony pszczół jest zakładanie w miastach kwietnych łąk, budowanie domków dla owadów czy sadzenie w swoich ogrodach roślin miododajnych.