Parki Krosno

e-mail:
www:
Data wydruku: 2021-06-18 14:33:41

Aktualności

Dzień Baterii

18 lutego obchodzony jest  Dzień Baterii.  Data ta związana jest z urodzinami Alessandro Volta wynalazcy pochodzącego z Włoch, który jako pierwszy skonstruował ogniwo galwaiczne co przyczyniło się do powstania baterii. W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez nich. Dzięki nim korzystamy z urządzeń, potrzebujących zasilania energetycznego z dala od gniazdka. Baterie towarzyszą nam w codziennych czynnościach: rozmowy przez telefon komórkowy, sprawdzaniu godziny na zegarku, myciu zębów szczoteczką elektryczną, robieniu zdjęć aparatem fotograficznym,używaniu komputerów, laptopów, tabletów, nasze auta odpalają dzięki akumulatorom itp. Wymieniać tak możemy niemal bez końca…

 

Wskazówki dotyczące odpowiedniego przechowywania i użytkowania baterii

 

Recykling baterii razem z innymi artykułami chemicznymi

Akumulatorki litowe, litowo-jonowe oraz cynkowo-powietrzne powinny być poddawane recyklingowi. Oprócz „tradycyjnych” akumulatorków typu AA lub AAA należy także poddawać recyklingowi baterie z urządzeń stosowanych w domu, np. aparatów fotograficznych, telefonów komórkowych, laptopów i elektronarzędzi. Sprawdzaj etykiety dotyczące recyklingu na akumulatorach i bateriach. Akumulatory samochodowe zawierające ołów powinny być utylizowane wyłącznie w centrach gospodarki odpadami, gdzie można je poddać recyklingowi. Ze względu na wartość materiałów akumulatorowych, wielu sprzedawców samochodów i centrów usługowych odkupuje zużyte akumulatory w celach recyklingu.

Niektórzy sprzedawcy często przeprowadzają zbiórkę akumulatorów, baterii i elektroniki w celach recyklingu.

Utylizacja baterii ogólnego przeznaczenia i baterii alkalicznych

Najprostszym sposobem utylizacji baterii i sprzętu elektronicznego lub elektrycznego jest ich zwrot do dowolnego sklepu, który je sprzedaje. Konsumenci mogą również pozbyć się zużytych baterii i akumulatorków, ładowarek i PUCS w ramach sieci odpowiedzialnej za odpady, obejmującej na ogół punkty zbiórki przy budynkach komunalnych, firmach, instytucjach itp.

 

 

Pamiętajmy, żeby segregować baterie i nie wrzucać ich do zwykłych śmietników, ponieważ zawierają one dużo metali ciężkich w tym ołów, który działa trująco na wszystkie organizmy.