Data wydruku: 2021-09-22 02:15:48

Parki Krosno

e-mail: poczta@parkikrosno.pl www: parkikrosno.pl

Aktualności

Klimatyczny Dzień Ziemi

22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Świętujemy go od 1990 roku. Zazwyczaj w dniu tym organizowane są wydarzenia mające na celu zwiększenie świadomości społecznej i zwrócenie uwagi na to, że o planetę naszą należy dbać. Każdego roku do obchodów przyłącza się wiele placówek oświatowych, organizacji i stowarzyszeń ekologicznych. W 2021 roku święto to upłynie  pod hasłem: „Przywróć naszą Ziemię”. Motyw przewodni święta będzie miał szczególne znaczenie w dobie pandemii, gdyż większość akcji mających na celu promowanie ekologicznych postaw musi się przenieść do świata wirtualnego.

W tych trudnych czasach możliwości obchodzenia Dnia Ziemi są jednak ograniczone. Uczniowie szkół, nauczyciele i przedstawiciele ruchu ekologicznego nie mogą się spotkać, by wspólnie oczyszczać teren lub wziąć udział w pokojowych demonstracjach. Zamknięci w domach, możemy jednak dowiedzieć się czegoś nowego o naszej planecie, ponieważ różne agencje i instytucje publikują pouczające filmy
i zdjęcia oraz organizują z tego powodu liczne telekonferencje.

Nie tylko duże, masowe imprezy pomagają w działaniu na rzecz ochrony naszej Ziemi. W obchody tego święta można się zaangażować na wiele sposobów - sprzątając śmieci, sadząc drzewa czy publikując przydatne informacje w Internecie.

Możemy również w pojedynkę wprowadzić we własnym życiu proekologiczne przyzwyczajenia.

Kilka przykładów, co dobrego możemy zrobić dla środowiska:

– Zaplanujmy dzień bez samochodu – gdy tylko jest to możliwe zostawiajmy auto w garażu, korzystajmy częściej z roweru czy komunikacji miejskiej, poruszajmy się pieszo.

– Gdy coś nam się zepsuje, naprawiajmy zamiast wyrzucać.

– Segregujmy śmieci. Pamiętajmy, że tylko niecałe 10% plastiku podlega recyklingowi dlatego na zakupach starajmy się wybierać produkty w szkle, lub nieopakowane.

– Robiąc zakupy, róbmy je z własną torbą, najlepiej bawełnianą. Woreczki foliowe rozkładają się ponad 400 lat!

 

Światowy Dzień Ziemi to świetna okazja, by zrobić coś dobrego dla środowiska. Bądźmy EKO!!!