Przełom lata i jesieni to czas grzybobrania. Miłośnicy leśnych skarbów każdą wolną chwilę w tym okresie spędzają na przeszukiwaniu traw i mchu.
Grzyby to nie rośliny i daleko im tez do zwierząt, chociaż posiadają cechy jednych i drugich. Stanowią niezależne, bardzo bogate królestwo. Nie mają korzeni, liści i kwiatów. Oprócz części nadziemnej, którą widzimy w lesie, posiadają system nitek- strzępek zwanych grzybnią ciągnących się w podłożu, na którym rosną. A wiele z nich rośnie w symbiozie wyłącznie z konkretnym rodzajem drzewa. Występują na całej kuli ziemskiej, we wszystkich strefach klimatycznych. Potrafią dostosować się do każdych warunków. Wykazują działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwnowotworowe.
Bezpieczne grzybobranie
Kilka najważniejszych zasad zbierania grzybów:
- Zbieramy tylko te grzyby co do których jesteśmy absolutnie pewni, że są jadalne.
- Nie wolno rozpoznawać trujących gatunków grzybów na podstawie ich gorzkiego smaku – gatunki śmiertelnie trujące mają przeważnie smak przyjemny, słodkawy.
- Nie należy zbierać grzybów zbyt młodych, ponieważ nie wszystkie cechy potrzebne do identyfikacji mogą być u nich wykształcone.
- Najwięcej gatunków trujących występuje wśród grzybów blaszkowych. Uważajmy na nie.
- Grzyby wkładajmy najlepiej do koszyków, nigdy zaś do toreb foliowych, gdzie na pewno się pokruszą i być może nabiorą (niektóre gatunki) szkodliwych dla naszego zdrowia właściwości.
- Nie zbierajmy grzybów znajdujących się pod ochroną prawną.
- Nie niszczmy grzybów niejadalnych i trujących, np. muchomorów.
- W lesie zachowujmy się cicho.
- Nie śmiećmy ani w lesie, ani na obrzeżu lasu. Śmieci wszędzie źle o nas świadczą.
Poniżej kilka gatunków grzybów jadalnych i trujących: