Data wydruku: 2025-01-22 05:11:18

Parki Krosno

e-mail: poczta@parkikrosno.pl www: parkikrosno.pl

Park Krajobrazowy Doliny Sanu

Cenne zabytki Parku Krajobrazowgo Doliny Sanu

ŚRODOWISKO KULTUROWE

W wyniku burzliwej historii XX w. obszar Bieszczadów został pozbawiony powstałego w ciągu stuleci tradycyjnego i swoistego dziedzictwa kulturowego. Tyczy się to również obszaru Parku Krajobrazowego Doliny Sanu. Do czasu wysiedleń w połowie XX w. miejscową ludność stanowili w zdecydowanej większości Rusini, zwani tutaj Bojkami. Ten górski lud należąc do wschodniego obrządku chrześcijaństwa, wytworzył interesującą kulturę, której nieliczne ślady przetrwały do dziś.

Wybrane zabytki:

-          Smolnik - drewniana cerkiew z 1791 r., jest to jedyna w polskich Bieszczadach zachowana w naturalnym środowisku cerkiew tzw. typu bojkowskiego,wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

-          Chmiel - drewniana cerkiew z 1906 r.,

-          Dwernik - kościół w Dwerniku - stara drewniana cerkiew z 1898 r., przeniesiona z Lutowisk do Dwernika w 1979 r. Wewnątrz znajduje się  

            ołtarz z XIX w. z unikatowym obrazem św. Michała Archanioła.

-          Krywe - ruiny murowanej cerkwi z 1842 r.,

-          Hulskie - ruiny murowanej cerkwi z 1820 r.

Interesujące ze względów turystycznych jest poszukiwanie śladów nieistniejących wsi, – np. ruin zabudowań dworskich, ruin młynów, cmentarzy, zdziczałych sadów. Dotyczy to szczególnie Hulskiego, Krywego i Tworylnego. W przypadku pierwszych dwóch dawnych miejscowości sprzyja temu ścieżka historyczno-przyrodnicza „Przysłup Caryński – Krywe nad Sanem”.