Parki Krosno

e-mail:
www:
Data wydruku: 2021-02-26 11:27:19

Park Krajobrazowy Pasma Brzanki

Cenne zabytki Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki.

Na walory turystyczne gminy Jodłowa w dużej mierze składają się obiekty zabytkowe. Należą do nich:

Cmentarz żydowski położony w sołectwie Wisowa na grzbiecie łączącym przysiółek z Rysowanym Kamieniem. Obecnie zachowało się w lesie kilkanaście nagrobków. W 2012 roku odczytano ponad 20 inskrypcji hebrajskich na znajdujących się tam starych nagrobkach. Najstarsza odczytana macewa pochodzi z 1837roku. Odkryto również nagrobek rabina Jodłowej Pinchasa Elimelecha, który zmarł w 1914 roku.

Pomnik partyzantów z II wojny światowej w Dębowej wybudowany w 1946 roku jako dowód pamięci o poległych partyzantach. Podczas walk z Niemcami w sierpniu 1944 roku zginęło 5 żołnierzy Armii Krajowej. Pomnik znajduje się na skrzyżowaniu dróg Jodłowa – Czermna.

Cmentarz wojenny nr 232 wraz z cmentarzem cholerycznym w Jodłowej został zaprojektowany przez niemieckiego architekta z Dusseldorfu Gustava Rossmanna. Znajduje się w miejscu starego cmentarza cholerycznego. Pochowano tu ponad dwustu żołnierzy austro – węgierskich oraz rosyjskich. 

Ponadto w najbliższym sąsiedztwie Parku KrajobrazowPgo Pasma Brzanki znajduje się godne zobaczenia: Zespół kościoła pw. św. Stanisława w Jodłowej, Pomnik Grunwaldzki i Konstytucji 3 Maja w Jodłowej, stanowiska archeologiczne w Dębowej oraz Kaplica Matki Boskiej Bolesnej w Jodłowej Górnej.