Opracowanie dokumentacji na potrzeby planów ochrony dla pięciu Parków Krajobrazowych: Jaśliskiego, Ciśniańsko-Wetlińskiego, Doliny Sanu, Czarnorzecko-Strzyżowskiego i Pasma Brzanki.

Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie, 38-450 Dukla, ul. Trakt Węgierski 8a, tel. (0-13) 43-631-87

Kompendium wiedzy

Mapka

Przyroda

Ogromne leśne przestrzenie ( 65% powierzchni parku ) mozaikowo urozmaicają łąki i pastwiska. Las ukrywa liczne młaki ...

[ czytaj więcej ]

Rezerwaty

Rozporządzenie nr 64/99 Wojewody Podkarpackiego z dnia 31 sierpnia 1999r. Dz.Urz.Woj. Podkarpackiego nr 20 z ...

[ czytaj więcej ]

Aktualności

Podkarpacie najlepsze!

W dniu 6 czerwca 2016 roku odbył się V etap XVI Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”, organizowany przez Porozumienie Parków Krajobrazowych. Tegorocznym ogólnopolskim organizatorem XVI edycji konkursu był Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich
Parków Krajobrazowych w Kielcach. W ostatnim etapie zmagań konkursowych wzięła udział młodzież gimnazjalna z całej Polski. Najlepsi gimnazjaliści ze zwycięskich szkół, z poszczególnych województw spotkali się w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach.  

W finale ogólnopolskim wzięło udział 16 drużyn, które zwyciężyły w etapie wojewódzkim konkursu. Uczestnicy musieli wykazać się ogólną wiedzą przyrodniczą oraz wiadomościami dotyczącymi parków krajobrazowych leżących na terenach województw biorących udział w finale konkursu. Dodatkową konkurencją było rozpoznawanie roślin i zwierząt chronionych oraz roślin pospolitych. W ostatnim etapie konkursu zadaniem drużyn była interpretacja mapy topograficznej.

Eliminacje konkursowe wyłoniły liderów krajowych:

 I  miejsce  - Publiczne Gimnazjum w Zespole Szkół w Gwoźnicy Górnej – województwo podkarpackie,

II miejsce -  Zespół Placówek Oświatowych nr 1 w Busku Zdroju – województwo świętokrzyskie,

III miejsce - Publiczne Gimnazjum w Łabowej – województwo małopolskie.

Organizatorzy finału odbywającego się w dniach od 5 – 9 czerwca 2017 roku zapewnili uczestnikom konkursu możliwość zobaczenia wielu atrakcji województwa świętokrzyskiego. Młodzież wraz z opiekunami zwiedzali m.in. zamek w Chęcinach, jaskinię Raj - jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju, rezerwat przyrody „Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego” prezentujący cenne odsłonięcia geologiczne, Geopoark Kielce, Klasztor na Św. Krzyżu, a także Ogród na Rozstajach w Młodzawach Małych i stadninę koni w Michałowie.

Gratulujemy zwycięskiej drużynie pod opieką Pani Beaty Owoc i życzmy kolejnych sukcesów w następnych edycjach konkursu.

Dziękujemy dyrektorowi i pracownikom Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach za przygotowanie wszystkich etapów konkursu oraz sprawną organizację finału.

  • Data aktualizacji: 2021-03-01 11:52
  • |
  • Licznik odwiedzin: 7 202 557