Opracowanie dokumentacji na potrzeby planów ochrony dla pięciu Parków Krajobrazowych: Jaśliskiego, Ciśniańsko-Wetlińskiego, Doliny Sanu, Czarnorzecko-Strzyżowskiego i Pasma Brzanki.

Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie, 38-450 Dukla, ul. Trakt Węgierski 8a, tel. (0-13) 43-631-87

Kompendium wiedzy

Mapka

Przyroda

Ogromne leśne przestrzenie ( 65% powierzchni parku ) mozaikowo urozmaicają łąki i pastwiska. Las ukrywa liczne młaki ...

[ czytaj więcej ]

Rezerwaty

Rozporządzenie nr 64/99 Wojewody Podkarpackiego z dnia 31 sierpnia 1999r. Dz.Urz.Woj. Podkarpackiego nr 20 z ...

[ czytaj więcej ]

Aktualności

Obchody  Wielkiego Dnia Pszczół.

1 zdj..jpg

Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie we współpracy z Ośrodkiem Kultury w Dukli zorganizował  w dniu 8 sierpnia 2017 roku obchody „Wielkiego Dnia Pszczół”. Impreza odbyła się w Terenowej Bazie Edukacyjnej  przy siedzibie Zespołu w Dukli . Uczestniczyły w niej dzieci wraz z opiekunami z Dukli i Krosna oraz zaproszeni goście (łącznie 65 osób) .

Ogólnopolskim organizatorem i sponsorem tego święta są Zakłady Tłuszczowe Kruszwica S.A  w ramach programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".  Celem przedsięwzięcia  jest pokazanie, jak wiele zawdzięczamy pszczołom. W naszej szerokości geograficznej aż 85 proc. roślin jest owadopylna. Gdyby nie pszczoły rośliny te przestałyby się rozmnażać. Musielibyśmy pożegnać się m.in. z jabłkami, czereśniami, dyniami i porzeczkami. Tymczasem pszczoły są w niebezpieczeństwie. Na ok. 470 gatunków owadów w Polsce, zagrożone wyginięciem są aż 222. Wielki Dzień Pszczół ma również uświadomić nam, jak możemy im pomóc – choćby zakładając Miejsca Przyjazne Pszczołom, czyli takie, w których rosną rośliny dostarczające pszczołom pokarm.

            W programie imprezy była gra terenowa podczas,  której dzieci  wcieliły się w rolę pszczołowatych  i próbowały przeżyć jeden dzień z ich życia. Uczestnicy zabawy pokonywali kolejne zadania i walczyli o ekologiczne punkty. Następnie doświadczony pszczelarz przeprowadził pogadankę o pszczołach połączoną   z pokazem konstrukcji ula,  sprzętu pasiecznego oraz degustacją miodu. Towarzyszył jej konkurs wiedzy o pszczołach i roślinach miododajnych,  w którym prawidłowe odpowiedzi  i aktywność uczestników nagradzane były słodkimi fantami. Kolejną atrakcją było rozpoznawanie głosów zwierząt za  pomocą tablicy edukacyjnej .

Na koniec spotkania każdy uczestnik otrzymał wyprawkę szkolną ufundowaną przez Sponsora. 

  • Data aktualizacji: 2021-03-01 11:52
  • |
  • Licznik odwiedzin: 7 202 566