Opracowanie dokumentacji na potrzeby planów ochrony dla pięciu Parków Krajobrazowych: Jaśliskiego, Ciśniańsko-Wetlińskiego, Doliny Sanu, Czarnorzecko-Strzyżowskiego i Pasma Brzanki.

Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie, 38-450 Dukla, ul. Trakt Węgierski 8a, tel. (0-13) 43-631-87

Kompendium wiedzy

Mapka

Przyroda

Ogromne leśne przestrzenie ( 65% powierzchni parku ) mozaikowo urozmaicają łąki i pastwiska. Las ukrywa liczne młaki ...

[ czytaj więcej ]

Rezerwaty

Rozporządzenie nr 64/99 Wojewody Podkarpackiego z dnia 31 sierpnia 1999r. Dz.Urz.Woj. Podkarpackiego nr 20 z ...

[ czytaj więcej ]

Aktualności

"Hotel" dla owadów w Zespole Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie.

   Za budynkiem siedziby Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie w Terenowej Bazie Edukacyjnej powstał hotel dla owadów. Zaistniał on na potrzeby edukacyjne oraz w celu uświadomienia ochrony pszczół oraz dziko żyjących owadów zapylających, które w zatrważającym tempie wymierają z powodu używania środków ochrony roślin (pestycydy), niszczenia naturalnych siedlisk, wycinanie lasów, nadmiernej emisji szkodliwych substancji do środowiska, intensywnego rolnictwa (wielkie plantacje czy uprawy), rozwoju budownictwa mieszkalnego i przemysłu, wypalania traw, łąk, oraz różnorakich chorób. Pszczoły oraz dziko żyjące owady zapylającesą niezbędne do funkcjonowania każdego sadownika czy osób uprawiających rolę, ponieważ zapylają rośliny, które później na różne sposoby trafiają na nasze talerze. Dotyczy to niektórych owoców, miodów, warzyw, zbóż, ziół, przypraw, orzechów, kawy itp. Te pożyteczne owady przyczyniają się również do produkcji odzieży bawełnianej. Służą jako pokarm dla ptaków i małych ssaków. Jak widać pszczoły i ich dziko żyjący „kuzyni” mają ogromny wpływ na ekosystem. Oprócz owadów zapylających w hotelu można zobaczyć: biedronki, motyle, skorki, pająki, złotooki, ważki, chrząszcze itp.

   Obiekt stworzony jest z materiałów naturalnych: trzcina, bambus, słoma, mech, gałęzie, stare pnie, kamienie oraz materiały budowlane: cegła, pustak, dachówka, deski, palety. Zróżnicowanie materiałów wykorzystanych do budowy hotelu zwiększa prawdopodobieństwo zasiedlania go przez różne gatunki owadów.

                                            Zalety hotelu dla owadów

Konstrukcja ta ustawiona w pobliżu upraw rolniczych, sadów, krzewów owocowych - zwiększa prawdopodobieństwo zapylenia kwiatów, co za tym idzie- poprawia się plenność owoców i jarzyn, ziół czy nasion. Pozwala również obserwować w/w owady w celu edukacyjnym bądź hobbistycznym. Osobom zajmującym się fotografią daje duże możliwości wykazania się w swoim fachu.  

 

                      Czy mamy się obawiać użądleń po ustawieniu hotelu na posesji?

Podchodząc do hotelu zawsze trzeba zachować spokój oraz zdrowy rozsądek mimo tego, że mieszkańcy nie są tak agresywni jak pszczoły czy osy, które bronią ul czy gniazdo (wraz z królową) za wszelką cenę, ponieważ dla pojedynczych owadów mieszkających w/w konstrukcji jest to nie opłacalne, ponieważ często po użądleniu ginie (jak pszczoła) narażając własne potomstwo na śmierć. Drugą kwestią jest fakt nie posiadania przez wszystkie gatunki możliwości żądlenia czy gryzienia człowieka.

  • Data aktualizacji: 2021-07-23 07:51
  • |
  • Licznik odwiedzin: 7 836 366