Kompendium wiedzy

Kompendium wiedzy o Parkach

Mapka

Mapka

Przyroda

Grafika przyrodyOgromne leśne przestrzenie ( 65% powierzchni parku ) mozaikowo urozmaicają łąki i pastwiska. Las ukrywa liczne młaki ...

[ czytaj więcej ]

Rezerwaty

Grafika rezerwatówRozporządzenie nr 64/99 Wojewody Podkarpackiego z dnia 31 sierpnia 1999r. Dz.Urz.Woj. Podkarpackiego nr 20 z ...

[ czytaj więcej ]

Aktualności

IV etap wojewódzki XXII edycji ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”.

Za nami eliminacje w ramach IV etapu wojewódzkiego XXII edycji ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”, które odbyły się w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. W zmaganiach konkursowych wzięły udział, wyłonione we wcześniejszych etapach, trzyosobowe drużyny reprezentujące poszczególne parki krajobrazowe województwa podkarpackiego: Szkoła Podstawowa im. kpt. Władysława Ważnego w Rudzie Różanieckiej, Szkoła Podstawowa im. Św. Brata Alberta w Narolu, Szkoła Podstawowa im. Ignacego Łukasiewicza w Ropience, Zespół Szkół w Huwnikach, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Jastkowicach, Szkoła Podstawowa w Jasionce, Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Porażu, Szkoła Podstawowa im. Julina Przybosia w Gwoźnicy Górnej, Szkoła Podstawowa w Lutowiskach.

Na tym etapie wojewódzkim uczestnicy rozwiązywali test składający się z 25 pytań (10 pytań ogólnych, dotyczących wiedzy z zakresu podstawy programowej dla klas IV- VIII szkoły podstawowej dla biologii i geografii, związanych z tegorocznym hasłem konkursu, tj. Ptaki parków krajobrazowych) i 15 pytań wojewódzkich przygotowanych przez pracowników Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu i Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie. Dodatkową konkurencją na tym etapie było rozpoznawanie gatunków ptaków chronionych w Polsce.

W ogólnej punktacji I miejsce w wojewódzkim etapie konkursu zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Jasionce. Młodzież ta będzie reprezentować województwo podkarpackie na etapie ogólnopolskim konkursu, który odbędzie się w dniach 30 maja - 2 czerwca br. w Janowie Lubelskim. Tegorocznym organizatorem jest Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubelskiego.

II miejsce - Szkoła Podstawowa im. Julina Przybosia w Gwoźnicy Górnej,

III miejsce - Szkoła Podstawowa im. Św. Brata Alberta w Narolu,

IV miejsce - Zespół Szkół w Huwnikach,

V miejsce - Szkoła Podstawowa im. kpt. Władysława Ważnego w Rudzie Różanieckiej,

VI miejsce - Szkoła Podstawowa w Lutowiskach,

VII miejsce - Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Porażu,

VIII miejsce - Szkoła Podstawowa im. Ignacego Łukasiewicza w Ropience,

IX miejsce - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Jastkowicach.

 

Wszystkie zespoły otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe (ufundowane przez oba Zespoły oraz Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach) z rąk Pana Andrzeja Kuliga - dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, Dariusza Kozika - dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu oraz Andrzeja Krężałka - dyrektora Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie. 

 

Galeria

Atrakcje

Grafika atrakcje

Multimedia

 do góry