Ogromne leśne przestrzenie ( 65% powierzchni parku ) mozaikowo urozmaicają łąki i pastwiska. Las ukrywa liczne młaki ...
Rozporządzenie nr 64/99 Wojewody Podkarpackiego z dnia 31 sierpnia 1999r. Dz.Urz.Woj. Podkarpackiego nr 20 z ...
22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Świętujemy go od 1990 roku. Zazwyczaj w dniu tym organizowane są wydarzenia mające na celu zwiększenie świadomości społecznej i zwrócenie uwagi na to, że o planetę naszą należy dbać. Każdego roku do obchodów przyłącza się wiele placówek oświatowych, organizacji i stowarzyszeń ekologicznych.
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków – Na całym świecie święto jest obchodzone 18 kwietnia począwszy od 1983 roku. Dzień ten ustanowiony został przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków (ICOMOS) i wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez kulturowych o znaczeniu światowym.
W dniu 7 kwietnia 2021 roku w siedzibie Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie odbyło się posiedzenie komisji konkursowej.
Międzynarodowy Dzień Bobrów po raz pierwszy obchodzony był w 2009 roku z inicjatywy amerykańskiej organizacji Beavers: Wetlands & Wildlife (BWW). Na święto bobrów wybrano 7 kwietnia – dzień urodzin Dorothy Richards (1894 -1985), amerykańskiej badaczki tych niesamowitych zwierząt.
1 kwietnia jest Międzynarodowym Dniem Ptaków. Został on ustanowiony w 1906 roku podczas ratyfikacji Konwencji o Ochronie Ptaków Pożytecznych dla Rolnictwa z 19 marca 1902 roku.
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody pod hasłem „Docenianie wody”.
21 marca jest od 2012 roku Międzynarodowym Dniem Lasów. Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości ludzi na temat znaczenia lasów dla prawidłowego funkcjonowania planety.
W imieniu organizatorów zapraszamy do innowacyjnego projektu Trees For Europe. Akcja łączy teoretyczne przygotowanie w postaci edukacji uczniów z praktycznym działaniem poprzez sadzenie z nimi drzewek.
18 lutego obchodzony jest Dzień Baterii. Data ta związana jest z urodzinami Alessandro Volta wynalazcy pochodzącego z Włoch, który jako pierwszy skonstruował ogniwo galwaiczne co przyczyniło się do powstania baterii. W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez nich. Dzięki nim korzystamy z urządzeń, potrzebujących zasilania energetycznego z dala od gniazdka.
W trakcie srogiej zimy zwierzęta leśne mają utrudniony dostęp do pożywienia - 11 lutego z myślą o nich obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej.
Światowy Dzień Mokradeł 2021 obchodzony jest pod hasłem „Mokradła i woda". W tym roku obchodzimy 50. rocznicę podpisania Konwencji o obszarach wodno-błotnych. Poprzez obchody Dnia Mokradeł chcemy podkreślić znaczenie tych szczególnych obszarów w wymiarze globalnym.
Są one w dzisiejszych czasach wszechobecne. Kiedy rozejrzymy się wokół zobaczymy je praktycznie wszędzie. W plastikowych torbach przynosimy do domu zakupy, obojętnie gdzie je robimy , duża część produktów opakowana jest prawie zawsze w jednorazowe torebki (tzw. zrywki) lub foliowe opakowania, plastikowe kubeczki, pudełeczka czy foremki.
Wiewiórka pospolita to gatunek gryzonia z rodziny wiewiórkowatych. Osiąga długość ciała 20–24 cm i ogona 17–20 cm, a jej masa to 200–300 gramów. Jest typowym zwierzęciem nadrzewnym. Jej grzbiet ubarwiony jest na kolor od rudego do ciemnobrązowego, natomiast spód ciała jest zazwyczaj biały. Wiewiórki żyjące w Karpatach i Sudetach mają umaszczenie ciemniejsze – ciemnobrązowe. Na okres zimowy zmieniają ubarwienie na bardziej popielate.
Zima to bardzo trudny okres dla dzikich zwierząt, gdyż mają one wówczas ograniczony dostęp zarówno do pożywienia jak i wody. Leśnicy wspólnie z myśliwymi pomagają tym zwierzętom przetrwać zimę. W okresach srogiej zimy wykonują również szereg prac, aby ułatwić bytowanie zwierzyny.
W ramach współpracy dzieci z Przedszkola Gminnego w Dukli wykonały własnoręcznie ekologiczne ozdoby, które zostały przekazane do Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie. Pracownicy Zespołu udekorowali nimi świąteczne drzewko w siedzibie.
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia, odpoczynku w rodzinnym grodnie oraz pasma sukcesów i spełnienia marzeń w nadchodzącym roku skłąda Dyrekcja oraz Pracownicy Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie.
Zgodnie z Zarządzeniem Nr 13/2020 Dyrektora Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie z dnia 15 grudnia 2020 r. w sprawie ustalenia dnia wolnego od pracy za święto przypadające w sobotę 26 grudnia 2020r. dzień 28 grudnia 2020 r. (poniedziałek) będzie dniem wolnym od pracy dla pracowników ZKPK w Krośnie.
W dniu 14 grudnia 2020 roku o godzinie 1030 w siedzibie Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie mieszczącej się w Dukli przy ul. Trakt Węgierski 8a komisja konkursowa dokonała oceny prac plastycznych.
Organizacja Narodów Zjednoczonych podczas 68 posiedzenia plenarnego w 2013 roku przyjęła rezolucje ustanawiającą 5 grudnia Światowym Dniem Gleby.
Przewodnik zawiera propozycję 50 tras rowerowych po województwie podkarpackim. Ze względu na lokalizację podzielono je na sześć regionów: Bieszczady, Beskid Niski, Dolina Dolnego Sanu, Rzeszów i okolice, Roztocze i Ziemia Lubaczowska oraz Zachodnie Podkarpackie.
W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną w kraju i związanymi z nią obostrzeniami XX edycja ogólnopolskiego konkursu przyrodniczego pn. „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” zostaje odwołana w roku szkolnym 2020/2021.
W dniu 18 listopada br. w siedzibie Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie odbyło się posiedzenie Komisji Konkursowej, która wyłoniła laureatów w konkursie ”Drzewo w Krajobrazie”.
Dzień Czystego Powietrza został ustanowiony w 2005 roku przez Fundację “Arka”, ponieważ zanieczyszczenie powietrza uznano za jeden z najistotniejszych problemów w Polsce.
10 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jeża. I choć w listopadzie większość z nich zapada już w sen zimowy, to dobra okazja, by poznać kilka informacji na temat tych leśnych żyjątek.
W związku z rozpoczęciem XX edycji ogólnopolskiego konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski" w roku szkolnym 2020/2021 zapraszamy do udziału uczniów szkół z gmin, które wchodzą w skład parków krajobrazowych i otuliny administrowanych przez Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie.
Jesienią br. pracownicy Zespołu przeprowadzili czyszczenie i naprawy budek lęgowych dla pilchowatych oraz dla ptaków (typ A, B, E) rozwieszonych na terenie administrowanych parków krajobrazowych w ramach czynnej ochrony popielicy szarej a także ptaków.
Już po raz piąty, w dniu 20 października obchodziliśmy Dzień Krajobrazu. W 2016 r. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ogłosiła 20 października Dniem Krajobrazu. W odpowiedzi na inicjatywę GDOŚ w 2017 r. Rada Europy ogłosiła tę datę Międzynarodowym Dniem Krajobrazu.
Jesienny konkurs literacki pn. „Drzewo w krajobrazie”, organizowany jest z okazji Dnia Krajobrazu 2020. W tym roku głównym tematem obchodów jest drzewo w krajobrazie.
Głównym celem projektu jest zastosowanie podejścia terytorialnego dla łagodzenia problemów związanych z zarządzaniem wodą na obszarach wiejskich. Jego istota polega na stworzeniu płaszczyzny współpracy pomiędzy istotnymi podmiotami mającymi wpływ w tym zakresie, poprzez utworzenie lokalnych partnerstw do spraw wody.
W dniu 10 października obchodzony był Światowy Dzień Drzewa, którego pomysłodawca to amerykański przyrodnik Juliusz Sterling Morton. W 1872 roku po raz pierwszy zachęcił on swoich rodaków do sadzenia drzew. Dzięki jego akcji w tym samym roku posadzono w Stanach Zjednoczonych ponad milion nowych drzew.
W dniu 1 października 2020 roku w Muzeum Historycznym - Pałac w Dukli odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie, powołanej uchwałą nr 182/3801/20 Zarządu Województwa Podkarpackiego z dnia 28 lipca 2020 r. na okres kadencji 2020– 2025.
W dniu 25 września 2020 roku w Domu Ludowym Czarnorzekach odbyła się XVII Noc Nietoperzy. Podczas edukacyjnego spotkania z młodzieżą, nauczycielami i zaproszonymi gośćmi wykłady związane z nietoperzami wygłosili prof. dr hab. Bronisław W. Wołoszyn, naukowiec z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, dr Katarzyna Miłek i dr Edward Marszałek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.
Tradycyjnie jak co roku, serdecznie zapraszamy uczniów ze szkół podstawowych do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pod tytułem „Nietoperz da się lubić”. Konkurs ten realizowany jest w ramach XVII Podkarpackiej Nocy Nietoperzy w Czarnorzekach.
W dniu 17 czerwca 2020r. na terenie Czarnorzecko – Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego odbyła się impreza sportowa „KROSNO BIEGA” której organizatorem była Fundacja „Ultra” z Krosna.
Jeśli Ty także planujesz wakacje w kraju, zapraszamy do udziału w konkursie. Podziel się z innymi Twoim ulubionym miejscem w Polsce - mogą to być zarówno szlaki na łonie przyrody, jak i typowo miejskie zabytki.
Dzień 12 czerwca 2020 roku (piatek) jest dniem wolnym od pracy dla pracowników Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie zgodnie z zarządzeniem Nr 5/2020 Dyrektora Zespołu Karpackih Parków Krajobrazowych w Krośnie z dnia 10 czerwca 2020 roku.
Zachęcamy do udziału w ogólnopolskim konkursie internetowym. Podstawowe informacje znajdują się na stronie: https://konkursy.zpkwm.pl/konkurs-pkp/
W dniu 20 maja br. już po raz trzeci na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Dzień ten został ustanowiony rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w rocznicę urodzin Antona Janša (ur. 20 maja 1734) słoweńskiego pszczelarza, a zarazem prekursora nowoczesnego pszczelarstwa.
Niedawno obchodziliśmy „Dzień bez śmiecenia”. W związku z tym zamieszczamy kilka zadań edukacyjnych dotyczących segregacji odpadów dla najmłodszych.
W związku z przerwą w zajęciach szkolnych spowodowanych ogłoszonym stanem zagrożenia epidemicznego X edycja Konkursu fotograficznego „Najpiękniejsze zakątki karpackich parków krajobrazowych” zostaje przedłużona.
22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Święto to ma przypominać o symbiozie ludzi z Ziemią oraz o tym, że Matka Ziemia wymaga należytego jej szacunku i troski.
Za budynkiem siedziby Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie w Terenowej Bazie Edukacyjnej powstał hotel dla owadów. Zaistniał on na potrzeby edukacyjne oraz w celu uświadomienia ochrony pszczół oraz dziko żyjących owadów zapylających.
W dniu 18 marca br. pracownicy Zespołu przy współpracy z pracownikiem Nadleśnictwa Baligród zamontowali na terenie Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego budki dla puszczyka i włochatki.
W dniu 17 marca br. za zgodą Nadleśniczego Nadleśnictwa Kołaczyce i przy współpracy z Leśniczym Leśnictwa Odrzykoń na terenie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego zamontowano kilka budek dla popielic.
W marcu br. na terenie Jaśliskiego Parku Krajobrazowego i Parku Krajobrazowego Doliny Sanu odbyła się akcja wieszania „hoteli” dla owadów pożytecznych w ramach czynnej ochrony pszczołowatych w parkach krajobrazowych administrowanych przez Zespół.
Co możesz zrobić?
Przestrzegamy przed wypalaniem traw i apelujemy o zdrowy rozsądek. Dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych!
Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie informuje, że w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa oraz rosnącym zagrożeniem epidemiologicznym wszelkie sprawy proszę załatwiać drogą telefoniczną, elektroniczną lub pocztową.
Dzwoń: (0-13) 43-631-87
e-mail: poczta@parkikrosno.pl
Przepraszamy za utrudnienia.
W dniach 24 i 26 lutego br. zostały przeprowadzone dwa konkursy z wiedzy przyrodniczej na terenie Czarnorzecko –Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego.
Zespół Parków Krajobrazowych w Przemyślu i Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie zaprasza laureatów etapu parkowego - uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych wraz z opiekunami do wzięcia udziału w wojewódzkim etapie konkursu pn. „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”.
W dniu 2 lutego pracownicy Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych Krośnie uczestniczyli w uroczystości jubileuszu 70 – lecia Domu Dziecka w Żyznowie. Podczas uroczystości przedstawiono historię Dom Dziecka w Żyznowie, który powstał na przełomie 1949/1950 roku gdzie mieszkało początkowo 65 dzieci.
Na początku roku 2020 odbył się III etap (parkowy) ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”, którego celem było wyłonienie najlepszych drużyn reprezentujących trzy parki krajobrazowe administrowane przez Zespół. Uczniowie mieli do rozwiązania test złożony z 25 pytań, 10 z nich to pytania ogólne obejmujące wiedzę z zakresu biologii i geografii, a 15 pytań dotyczyło pięciu parków krajobrazowych zarządzanych przez Zespół.
W dniu 4 lutego 2020 roku Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie w ramach Światowego Dnia Mokradeł obchodzonego 2 lutego pod hasłem „Mokradła dla różnorodności biologicznej” zorganizował zajęcia edukacyjne dla uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Dukli.
Od 24 stycznia 2020 roku w Szpitalu i Sanatorium Uzdrowiskowym „ESKULAP” w Rymanowie Zdroju czynna jest wystawa fotograficzna ukazująca walory przyrodnicze, kulturowe i krajobrazowe Parków wchodzących w skład Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie.
W dniu 15 stycznia 2020 r. w Restauracji ZIKO w Dukli odbyło się posiedzenie Rady Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie. Było to ostatnie posiedzenie w kadencji 2015-2020. Spotkanie poprowadził przewodniczący Rady, Pan Paweł Panaś, Nadleśniczy Nadleśnictwa Rymanów. W czasie spotkania Dyrektor Zespołu, Andrzej Krężałek przedstawił informację z realizacji ustawowych zadań służb parków krajobrazowych, określonych w art. 105 i art. 107 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, realizowanych w Zespole Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie za 2019 roku.
W dniu 18 grudnia w siedzibie Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie odbyło się posiedzenie Komisji Konkursowej, która wyłoniła laureatów w konkursie „NA EKOLOGICZNĄ OZDOBĘ BOŻONARODZENIOWĄ”.
W dniu 17 grudnia w siedzibie Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie odbyło się już po raz drugi uroczyste strojenie drzewka bożonarodzeniowego.
W dniu 14 grudnia 2019r. w Rymanowie Zdroju odbyło się szkolenie „Wielofunkcyjna gospodarka leśna – dla lasu, dla ludzi” w której uczestniczyli przedstawiciele Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie.
W dniu 16 grudnia 2019 r. na terenie trzech parków krajobrazowych administrowanych przez Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie odbył się etap gminny XIX edycji ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”.
12 grudnia 2019 r. uczniowie klas: drugiej, trzeciej oraz czwartej kierunku fototechnik z Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie wraz z opiekunami - Ewą Wajs i Arturem Kuligą uczestniczyli w warsztatach fotograficznych zorganizowanych przez Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie.
W dniu 29 listopada 2019 r. w siedzibie Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie odbył się odbiór I etapu prac zgodnie z umową zamówienia publicznego na „Wykonanie i dostarczenie dokumentacji na potrzeby planów ochrony dla pięciu Parków Krajobrazowych: Jaśliskiego, Ciśniańsko – Wetlińskiego, Doliny Sanu, Czarnorzecko – Strzyżowskiego i Pasma Brzanki.”
Od 26 listopada 2019 roku w Centrum Rehabilitacji Rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Iwoniczu Zdroju czynna jest wystawa fotograficzna ukazująca walory przyrodnicze, kulturowe i krajobrazowe Parków wchodzących w skład Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie.
W październiku w Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie zorganizowany został Finał XXVII Turnieju Wiedzy Ekologicznej. Tym razem poszczególne etapy konkursu przebiegały wyjątkowo w miesiącach wrzesień i październik.
W dniu 25 października br. w sali edukacyjnej Zespołu odbyła się prelekcja „Zioła w gospodarstwie – tradycyjne uprawy i zastosowanie w gospodarstwie domowym” poprowadzona przez Panią dr inż. arch. kraj. Martę Pisarek z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie.
W dniu 21 października 2019 r. w siedzibie Nadleśnictwa Cisna w bieszczadzkiej miejscowości Cisna odbyły się wojewódzkie obchody Trzeciego Międzynarodowego Dnia Krajobrazu 2019. Tematem przewodnim tegorocznej uroczystości była woda, która stanowi bardzo istotny składnik krajobrazu a jej znaczenie w krajobrazie nigdy wcześniej nie było tak istotne, jak w obliczu coraz bardziej uszczuplających się zasobów wody.
Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie oraz PTTK w Krośnie po raz dziewiąty w dniu 11 października 2019 r. byli organizatorami Rajdu Ekoturystycznego „Pieczonego Ziemniaka”. Tym razem przebiegał on po terenie Jaśliskiego Parku Krajobrazowego, w którym uczestniczyła około 45 osobowa grupa uczniów wraz z opiekunami ze szkół powiatu krośnieńskiego.
W dniu 4 października 2019 roku w Domu Ludowym w Czarnorzekach odbyła się Podkarpacka Noc Nietoperzy, która połączona została z Międzynarodową Konferencją pn. „Kolonie nietoperzy w obszarach miejskich”. Spotkanie poprowadził prof. dr hab. Bronisław W. Wołoszyn, naukowiec Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.
W dniu 20 września 2019 r. w siedzibie Nadleśnictwa Rymanów odbyło się posiedzenie Rady Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie. Spotkanie poprowadził przewodniczący Rady, Pan Paweł Panaś, Nadleśniczy Nadleśnictwa Rymanów.
W związku z rozpoczęciem XIX edycji ogólnopolskiego konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski" w roku szkolnym 2019/2020 zapraszamy do udziału uczniów szkół z gmin, które wchodzą w skład parków krajobrazowych i otuliny administrowanych przez Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie.
Wzorem lat ubiegłych Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie włączył się w akcję „Sprzątanie świata - Polska 2019". Hasło tegorocznej edycji, ogłoszone przez Fundację Nasza Ziemia, brzmiało „Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!".
W ramach współpracy Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie z Zakładem Karnym w Łupkowie Oddział Zewnętrzny w Moszczańcu powstała inicjatywa wspólnego porządkowania Terenowej Bazy Edukacyjnej znajdującej za siedzibą Zespołu w Dukli.
W dniach 19-21 września 2019 r. w Ośrodku w Zatwarnicy odbyła się XXVIII Międzynarodowa Konferencja objęta honorowym patronatem przez: Głównego Konserwatora Przyrody, Wojewodę Podkarpackiego i Marszałka Województwa Podkarpackiego pt. „Znaczenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego dla badań naukowych i edukacji ekologicznej”.
Od 12 września 2019 roku w Sanatorium „Górnik” czynna jest wystawa fotograficzna ukazująca walory przyrodnicze, kulturowe i krajobrazowe Parków wchodzących w skład Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie. Uzupełnieniem wystawy są materiały promocyjne Zespołu, z którymi będą mogli zapoznać się zwiedzający wystawę. Fotografie promujące Parki będzie można oglądać w Sanatorium „Górnik” do 12 października 2019r.
W dniu 12 sierpnia, odbyła się w dukielskiej Edukacyjnej Bazie Terenowej znajdującej się przy siedzibie Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie impreza promująca Wielki Dzień Pszczół. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 11-tej prelekcją pszczelarza na temat życia pszczół.
W dniu 28 lipca 2019 r. pracownicy Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie uczestniczyli w Karpackim Jarmarku Turystycznym w Ustrzykach Dolnych. Organizatorem Jarmarku był Burmistrz Ustrzyk Dolnych oraz Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych.
W dniach 27 – 28 lipca 2019 roku odbyły w Lesku XXIV Targi Rzemiosła, Przedsiębiorczości i Leśnictwa – „Agrobieszczady 2019”. Impreza miała na celu promowanie turystyki, lokalnej przedsiębiorczości, rolnictwa, leśnictwa i obszarów wiejskich wywodzących się przede wszystkim z terenu Bieszczad, jak również z całego Podkarpacia oraz promocji lokalnych samorządów i instytucji.
W dniu 23 lipca 2019 roku w ramach współpracy z Zakładem Karnym w Łupkowie Oddział Zewnętrzny w Moszczańcu, pracownice Zespołu przeprowadziły konkurs krajoznawczo-kulturowy o Ciśniańsko-Wetlińskim Parku Krajobrazowym i Jaśliskim Parku Krajobrazowym. Z takiej formy resocjalizacji chęć skorzystania zdeklarowało 9-ciu osadzonych z Zakładu Karnego w Łupkowie Oddział Zewnętrzny w Moszczańcu, którym wcześniej przekazano materiały szkoleniowe i edukacyjne do nauki.
29 czerwca 2019r. podczas Dni Ziemi Frysztackiej odbył się inauguracyjny bieg „poGórze”. W ramach biegu przeprowadzono dwa dystanse, którymi była „Herbowa26-tka” i „Dębowa11-stka”, które zgromadziły na starcie około 120 zawodników.
W dniu 12.06.2019 r. na zaproszenie Pani Katarzyny Poradyło ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Dukli pracownik ZKPK w Krośnie, wraz z grupą uczniów ze Szkoły Podstawowej w Dukli udał się na szczyt Góry Cergowej. Wyjście w teren zostało zorganizowane w celu poznania wartości przyrodniczych pobliskich lasów.
W ramach podpisanego porozumienia z Zakładem Karnym w Łupkowie, osadzeni z Oddziału Zewnętrznego w Moszczańcu odwiedzili siedzibę Zespołu.
W dniu 4 czerwca 2019 roku odbył się V etap XVIII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”, organizowany przez Porozumienie Parków Krajobrazowych. Gospodarzem, czyli tegorocznym ogólnopolskim organizatorem był Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych, a finał krajowy miał miejsce na terenie województwa mazowieckiego.