Opracowanie dokumentacji na potrzeby planów ochrony dla pięciu Parków Krajobrazowych: Jaśliskiego, Ciśniańsko-Wetlińskiego, Doliny Sanu, Czarnorzecko-Strzyżowskiego i Pasma Brzanki.

Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie, 38-450 Dukla, ul. Trakt Węgierski 8a, tel. (0-13) 43-631-87

Kompendium wiedzy

Mapka

Przyroda

Ogromne leśne przestrzenie ( 65% powierzchni parku ) mozaikowo urozmaicają łąki i pastwiska. Las ukrywa liczne młaki ...

[ czytaj więcej ]

Rezerwaty

Rozporządzenie nr 64/99 Wojewody Podkarpackiego z dnia 31 sierpnia 1999r. Dz.Urz.Woj. Podkarpackiego nr 20 z ...

[ czytaj więcej ]

Aktualności

Międzynarodowy Dzień Rysia - 11.06.2021 r.

W dniu 11 czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Rysia.

Ryś europejski – ma krępą budowę ciała z okrągłą głową osadzoną na krótkiej szyi. Długość ciała wynosi od 70-110 cm. Cechą charakterystyczną tego ssaka są trójkątne, sterczące uszy zakończone pędzelkami włosów o długości 3-4 cm. Ogon ma krótki, zaokrąglony i zakończony kępą czarnych włosów. Masa ciała waha się od 15-30 kg. Ubarwienie zmienia się od żółtoszarego do brązoworudego i pokryte jest mniejszą lub większą liczbą ciemnych plamek.

Rysie prowadzą samotny tryb życia, spotykają się raz do roku w trakcie rui (styczeń-marzec). Po zakończeniu okresu godowego zwierzęta rozstają się. Zazwyczaj rodzą się 2 lub 3 młode, od końca kwietnia do połowy czerwca.

Ryś poluje głównie na zwierzęta średniej wielkości. Podstawę pokarmu stanowi sarna lub jeleń, które zabija skacząc im na grzbiet i dusząc. Mniejsze ssaki czy ptaki łapie w przednie łapy i zabija gryząc w kark.

Optymalnym środowiskiem życia tego ssaka są lasy o bogatej strukturze wewnętrznej, zróżnicowanej wiekowo, gdzie występują liczne kryjówki umożliwiające mu odpoczynek i polowanie.

Występowanie rysiów na terenie naszego kraju jest naszym dziedzictwem naturalnym, przyrodniczym. Zachęcamy, by wspierać organizacje walczące o odbudowę populacji tych zwierząt i chroniących ten gatunek.

  • Data aktualizacji: 2021-07-23 07:51
  • |
  • Licznik odwiedzin: 7 836 246