Aktualności
Światowy Dzień Mokradeł 2022
Działania na mokradłach dla ludzi i przyrody to hasło tegorocznego Światowego Dnia Mokradeł, który obchodzony jest 2 lutego.
Tegoroczne hasło podkreśla znaczenie działań mających na celu ochronę i zrównoważone użytkowanie terenów podmokłych dla zapewnienia dobrobytu ludzi i dobrego stanu środowiska. W centrum uwagi tegorocznej kampanii jest pilne wezwanie do działania poprzez mądre zarządzanie terenami podmokłymi i korzystanie z nich w sposób zrównoważony, a także przywracanie utraconych i zdegradowanych terenów podmokłych w celu zwiększenia bioróżnorodności.
Narastający kryzys wodny, spowodowany działalnością człowieka i zmianami klimatu, zagraża ludziom i przyrodzie. Osuszając mokradła, niszczymy nieodwracalnie zasoby wody, bogaty świat roślin i zwierząt oraz usługi ekosystemowe, które świadczą ekosystemy podmokłe. Mokradła magazynują i oczyszczają wodę, są podstawą globalnej gospodarki, zapewniają nam bezpieczeństwo i dają wyżywienie, a roślinom i zwierzętom oferują miejsce do życia.
Wzrost liczby ludności, urbanizacja i określone wzorce konsumpcji odcisnęły nieodwracalnie piętno na terenach podmokłych.
W związku z zanikaniem i zanieczyszczaniem mokradeł zaostrzył się kryzys wodny, który zagraża życiu na Ziemi.
Aby mieć wystarczająco dużo wody dla przyrody i dla nas musimy:
- zacząć odtwarzać tereny podmokłe,
- zaprzestać przegradzać rzek tamami, ani przekraczać wydobycia z warstw wodonośnych,
- oczyścić źródła wody pitnej,
- zwiększyć efektywność wykorzystania wody,
- uznać temat wody i terenów podmokłych za istotny w planach rozwoju i zarządzania zasobami.