Kompendium wiedzy

Kompendium wiedzy o Parkach

Liczba odsłon: 3334316

Mapka

Mapka

Liczba odsłon: 10014844

Przyroda

Grafika przyrodyOgromne leśne przestrzenie ( 65% powierzchni parku ) mozaikowo urozmaicają łąki i pastwiska. Las ukrywa liczne młaki ...

[ czytaj więcej ]

Liczba odsłon: 10014410

Rezerwaty

Grafika rezerwatówRozporządzenie nr 64/99 Wojewody Podkarpackiego z dnia 31 sierpnia 1999r. Dz.Urz.Woj. Podkarpackiego nr 20 z ...

[ czytaj więcej ]

Liczba odsłon: 10014499

Aktualności

Liczba odsłon: 6301458

18 lutego obchodzony jest  Dzień Baterii.  Data ta związana jest z urodzinami Alessandro Volta wynalazcy pochodzącego z Włoch, który jako pierwszy skonstruował ogniwo galwaiczne co przyczyniło się do powstania baterii. W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez nich. Dzięki nim korzystamy z urządzeń, potrzebujących zasilania energetycznego z dala od gniazdka. Baterie towarzyszą nam w codziennych czynnościach: rozmowy przez telefon komórkowy, sprawdzaniu godziny na zegarku, myciu zębów szczoteczką elektryczną, robieniu zdjęć aparatem fotograficznym,używaniu komputerów, laptopów, tabletów, nasze auta odpalają dzięki akumulatorom itp. Wymieniać tak możemy niemal bez końca…

 

Wskazówki dotyczące odpowiedniego przechowywania i użytkowania baterii

  •  Zawsze używaj odpowiedniego rozmiaru i typu baterii określonego przez producenta urządzenia.
  •  Zachowaj czystość powierzchni styku baterii i gniazda baterii, pocierając je czystą gumką ołówkową lub szorstką ściereczką przy każdej wymianie baterii.
  •  Wyjmuj baterie z urządzenia, kiedy nie planujesz jego użycia w okresie kilku miesięcy i kiedy jest zasilane prądem domowym (AC).
  • Upewnij się, że wkładasz baterie do urządzenia prawidłowo, przy odpowiednim ułożeniu + (plus) i – (minus). UWAGA: Niektóre urządzenia wykorzystujące więcej niż trzy baterie mogą z pozoru działać dobrze, nawet jeśli jedna bateria została włożona nieprawidłowo.
  • Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność baterii. Przechowuj baterie w suchym miejscu, w normalnej temperaturze pokojowej. Nie przechowuj baterii w lodówce, gdyż nie przedłuży to ich działania. Unikaj również umieszczania urządzeń zasilanych bateriami w bardzo ciepłych miejscach.
  • Nie próbuj ładować baterii, chyba że są konkretnie oznaczone jako „rechargeable” (akumulatorek).
  • Niektóre baterie, które zostały wyczerpane lub znajdują się pod działaniem bardzo wysokich temperatur, mogą wyciekać. Poza baterią może wytwarzać się krystaliczna struktura.

 

Recykling baterii razem z innymi artykułami chemicznymi

Akumulatorki litowe, litowo-jonowe oraz cynkowo-powietrzne powinny być poddawane recyklingowi. Oprócz „tradycyjnych” akumulatorków typu AA lub AAA należy także poddawać recyklingowi baterie z urządzeń stosowanych w domu, np. aparatów fotograficznych, telefonów komórkowych, laptopów i elektronarzędzi. Sprawdzaj etykiety dotyczące recyklingu na akumulatorach i bateriach. Akumulatory samochodowe zawierające ołów powinny być utylizowane wyłącznie w centrach gospodarki odpadami, gdzie można je poddać recyklingowi. Ze względu na wartość materiałów akumulatorowych, wielu sprzedawców samochodów i centrów usługowych odkupuje zużyte akumulatory w celach recyklingu.

Niektórzy sprzedawcy często przeprowadzają zbiórkę akumulatorów, baterii i elektroniki w celach recyklingu.

Utylizacja baterii ogólnego przeznaczenia i baterii alkalicznych

Najprostszym sposobem utylizacji baterii i sprzętu elektronicznego lub elektrycznego jest ich zwrot do dowolnego sklepu, który je sprzedaje. Konsumenci mogą również pozbyć się zużytych baterii i akumulatorków, ładowarek i PUCS w ramach sieci odpowiedzialnej za odpady, obejmującej na ogół punkty zbiórki przy budynkach komunalnych, firmach, instytucjach itp.

 

 

Pamiętajmy, żeby segregować baterie i nie wrzucać ich do zwykłych śmietników, ponieważ zawierają one dużo metali ciężkich w tym ołów, który działa trująco na wszystkie organizmy. 

 

Galeria
Liczba odsłon: 1862

Atrakcje

Grafika atrakcje

Liczba odsłon: 10036362

Multimedia

Liczba odsłon: 10023015
 do góry