Kompendium wiedzy

Kompendium wiedzy o Parkach

Mapka

Mapka

Przyroda

Grafika przyrodyOgromne leśne przestrzenie ( 65% powierzchni parku ) mozaikowo urozmaicają łąki i pastwiska. Las ukrywa liczne młaki ...

[ czytaj więcej ]

Rezerwaty

Grafika rezerwatówRozporządzenie nr 64/99 Wojewody Podkarpackiego z dnia 31 sierpnia 1999r. Dz.Urz.Woj. Podkarpackiego nr 20 z ...

[ czytaj więcej ]

Aktualności

Krajowy system ochrony przyrody złożony jest z wielu form. Wśród nich znajdują się również pomniki przyrody. Ochroną pomnikową obejmuje się obiekty o szczególnych walorach przyrodniczych, naukowych, kulturowych i krajobrazowych.

 

Z inicjatywy Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie oraz Nadleśnictwa Kołaczyce, Rada Gminy Korczyna ustanowiła (Uchwała Nr XIII/94/08 z dnia 26 marca 2008r.) pomnik przyrody o nazwie „Wodospad Trzy Wody" w Komborni.

Obiekt ten znajduje się na północnym stoku pasma Działu – przysiółek Mroczki (Napiaskowy Las), Leśnictwa Wola Komborska (Nadleśnictwo Kołaczyce).

 

Wodospad powstał na warstwie piaskowca w otoczeniu zwartego drzewostanu jodłowo-bukowego.

Jest to jeden z nielicznych wodospadów skalnych objętych ochroną prawną na terenie województwa podkarpackiego. Posiada 5 m wysokości. Jego szerokość u podstawy wynosi ok. 6 m natomiast w górnej części 2 m. Ilość przepływającej wody przez wodospad jest okresowo zmienna, zależy bowiem od zasobów wodnych zasilających go cieków. Zarówno sam wodospad, jak też znajdujące się w pobliżu formy skalne oraz ich dostępność, stanowią o atrakcyjności tego miejsca pod względem turystycznym.

Pomnik przyrody Wodospad Trzy Wody w Komborni
Pomnik przyrody Wodospad Trzy Wody w Komborni

Atrakcje

Grafika atrakcje

Multimedia

 do góry