Kompendium wiedzy

Kompendium wiedzy o Parkach

Mapka

Mapka

Przyroda

Grafika przyrodyOgromne leśne przestrzenie ( 65% powierzchni parku ) mozaikowo urozmaicają łąki i pastwiska. Las ukrywa liczne młaki ...

[ czytaj więcej ]

Rezerwaty

Grafika rezerwatówRozporządzenie nr 64/99 Wojewody Podkarpackiego z dnia 31 sierpnia 1999r. Dz.Urz.Woj. Podkarpackiego nr 20 z ...

[ czytaj więcej ]

Aktualności

W trakcie srogiej zimy zwierzęta leśne mają utrudniony dostęp do pożywienia - 11 lutego z myślą o nich obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej.

W tym dniu leśnicy, myśliwi i wolontariusze przygotowują akcje dokarmiania zwierząt w lesie. Zwierzęta mają własny wypracowany system poszukiwania pożywienia, jednak gruba warstwa śniegu uniemożliwia zaspokojenie głodu. Należy pamiętać, że samodzielne dokarmianie zwierzyny bez wcześniejszego uzgodnienia z leśnikami lub myśliwymi nie jest wskazane, bowiem bardzo ważny jest rodzaj i jakość karmy. Nieodpowiednie pożywienie może przyczynić się do zachorowania lub śmierci zwierzęcia, na przykład same buraki lub siano stanowią zbyt uboga dietę, gdyż zwierzęta w okresie zimowym potrzebują zróżnicowanych roślin.

W jaki sposób przeprowadza się dokarmianie zwierząt? Jeleniom lub sarnom pożywienie zostawianie jest w paśnikach lub wykładane na drzewach bądź krzewach. Główną karmą tych zwierząt jest tak zwana liściarka, sporządzana z pędów drzew i krzewów, siana, traw oraz nasion zbóż. W celu wzbogacenia diety, leśnicy dodają warzywa, takie jak buraki, marchew, kapusta. Ważne w przypadku dzików jest zapobieganie niszczeniu upraw rolnych przez te zwierzęta, więc ich dieta składa się z kukurydzy, bukwi i żołędzi wykładanych w pasach zaporowych. Ptaki zamieszkujące lasy potrzebują szczególnej pomocy ze strony człowieka i w okresie zimowym żywią się kulami wykonanymi z tłuszczu oraz ziaren z najróżniejszych zbóż. Bażanty i kuropatwy dokarmiane są poprzez wysypanie karmy w podsypy (niskie zadaszenia) oraz w grzebowiska (miejsca, do których wysypywane są plewy oraz na przemian zboże i żwirek). Bardzo ważne jest dokarmianie małych zwierząt, które powinno odbywać się z dala od wysokich drzew w celu zapewnienia ochrony przed atakiem drapieżnego ptactwa.

Czy należy dokarmiać zwierzęta? Tak, zwłaszcza w okresie zimowym, ale pomoc udzielana zwierzynie leśnej powinna odbywać się pod opieką leśniczego lub myśliwego. Nasza pomoc musi opierać się na zdrowym rozsądku i pewnych zasadach, aby nie przyniosła więcej szkody niż pożytku.

Atrakcje

Grafika atrakcje

Multimedia

 do góry
rolex https://www.replicauhren.to will be the special heart and soul regarding specialist information and also talent. de.wellreplicas.to is world-famous for its grand complications and luxury watches. https://www.orologireplica.to/ for sale in usa high-performance steel ring are positioned between crystal clear glass along with the event returning cover up. https://www.redditwatches.com/ with fast shipping worldwide and 1 year warranty on all watches. design inspiration of the new women?ˉs wherewatches comes from the star ¨c large star.