Kompendium wiedzy

Kompendium wiedzy o Parkach

Mapka

Mapka

Przyroda

Grafika przyrodyOgromne leśne przestrzenie ( 65% powierzchni parku ) mozaikowo urozmaicają łąki i pastwiska. Las ukrywa liczne młaki ...

[ czytaj więcej ]

Rezerwaty

Grafika rezerwatówRozporządzenie nr 64/99 Wojewody Podkarpackiego z dnia 31 sierpnia 1999r. Dz.Urz.Woj. Podkarpackiego nr 20 z ...

[ czytaj więcej ]

Aktualności

BESKID NISKI. Zaginiony świat – wyjątkowe otwarcie lata już w najbliższy weekend!

BESKID NISKI. Zaginiony świat – wyjątkowe otwarcie lata już w najbliższy weekend!

Szukających odpoczynku od zgiełku dnia codziennego, odkrywców zaginionych światów, miłośników tajemnic i natury zapraszamy 24-25 czerwca 2023 r. na wydarzenie BESKID NISKI - Zaginiony świat! do Rymanowa-Zdroju. Na początku wakacji czeka na Was przygoda, podczas której doświadczycie bliskości przyrody i zaznacie wyjątkowej atmosfery magicznego Beskidu oraz Łemkowszczyzny – AKTYWNIE, KREATYWNIE, ROZRYWKOWO.

OTOCZENI BRZMIENIEM ŁEMKOWSKICH DZWONKÓW

W sobotę 24 czerwca z Rymanowa-Zdroju, skąd wypływają liczne mineralne źródła, wystartuje piesza wyprawa  Szlakiem łemkowskich dzwonków.  To propozycja w sam raz dla miłośników rajdów pieszych. Podczas 23-kilometrowej  wędrówki  w szumie wiatru, w szeleście liści drzew, czujne ucho wychwyci dźwięki łemkowskich dzwonków, a baczne oko wśród traw i owocowych sadów wypatrzy ślady dawnych domostw i życia ludzi na beskidzkich połoninach. Nie jest to jedyna propozycja dla aktywnych – w kolejnym dniu – w niedzielę 25 czerwca – wyruszy rajd rowerowy w 40-kilometrową trasę po beskidzkich ścieżkach.

Z kolei dla krótkodystansowców i rodzin przygotowano 2-godzinne wycieczki w poszukiwaniu zaginionego świata po okolicznych szlakach spacerowych, podczas których w towarzystwie przewodników będzie można odszukać zaginiony świat Łemkowszcyzny. 

Na lubiących stacjonarne, acz kreatywne rozrywki, czekają inne atrakcje. Współistnienia legendy łemkowszczyzny będzie można doświadczyć podczas sobotnich warsztatów na ternie zdroju, wyplatając bibułkowe ozdoby, a na tafli szkła próbując uchwycić to, co charakterystyczne dla Beskidu Niskiego. Z kolei warsztaty z wicia wianków  rozpoczną przygotowania do świętowania zwyczajów sobótkowych! Najmłodsi – i nie tylko  – będą mieli także okazję do zabawy i gry wielkoformatowej Odkrywcy czarnego złota i odkrywania przyrodniczych ciekawostek. W niedzielę 25 czerwca czeka przygoda z zieloną alchemią Beskidu Niskiego podczas warsztatów zielarskich – fanów przyrody, ziół i ziółek, a także chcących poznać zielarskie arkana na tych warsztatach zabraknąć nie może! Także i tym atrakcjom towarzyszyć będzie poruszana wiatrem melodia dzwonków.

SOBÓTKĘ JAKO CZAS NIESIE

W sobotni wieczór 24 czerwca Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna – organizator wydarzenia – zaprasza na koncert łemkowskiego folku w wykonaniu zespołu Serencza. Nie zabraknie opowieści o sobótkowych zwyczajach, a punktem kulminacyjnym sobotnich atrakcji będzie odtworzenie dawnych ludowych obyczajów i rozrywek podczas świętowania Sobótki. Jak na Beskid Niski przystało nie zabraknie naftowych zwyczajów sobótkowych, zwanych kropocze.

Krótko mówiąc, 24 i 25 czerwca  BESKID NISKI Zaginiony świat to weekendowe must be Podkarpackiego!

PRZEŻYJ WYJĄTKOWY WEEKEND W BESKIDZIE NISKIM

BESKID NISKI Zaginiony świat to wydarzenie zapewniające przeżycia tak wyjątkowe, jak wyjątkowy pod kątem przyrodniczym, kulturowym czy historycznym jest sam Beskid Niski. Znajdź swój sposób na doświadczenie Łemkowszczyzny i Beskidu, czerpiąc z bogatego programu dwóch dni wydarzenia – wstęp wolny.

Nie przegap! Szczegółowy program wydarzenia i informacje o zapisach na rajdy i warsztaty na stronie: https://podkarpackie.travel

Wydarzenie BESKID NISKI. Zaginiony świat jest realizowane przez Podkarpacką regionalną Organizacje Turystyczną w ramach zadania publicznego finansowanego przez Województwo Podkarpackie.

 

Informacje: Sabina Mermer, s.mermer@podkarpackie.travel, tel. 17 852 00 09

Galeria

Atrakcje

Grafika atrakcje

Multimedia

 do góry