Kompendium wiedzy

Kompendium wiedzy o Parkach

Liczba odsłon: 3368149

Mapka

Mapka

Liczba odsłon: 10079924

Przyroda

Grafika przyrodyOgromne leśne przestrzenie ( 65% powierzchni parku ) mozaikowo urozmaicają łąki i pastwiska. Las ukrywa liczne młaki ...

[ czytaj więcej ]

Liczba odsłon: 10079481

Rezerwaty

Grafika rezerwatówRozporządzenie nr 64/99 Wojewody Podkarpackiego z dnia 31 sierpnia 1999r. Dz.Urz.Woj. Podkarpackiego nr 20 z ...

[ czytaj więcej ]

Liczba odsłon: 10079564

Aktualności

Liczba odsłon: 6341336

Etap Parkowy Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” już rozstrzygnięty !!!

W dniu 11 marca 2024 roku w siedzibie Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie odbył się III etap – parkowy  Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”, którego celem było wyłonienie najlepszych drużyn reprezentujących cztery parki krajobrazowe administrowane przez Zespół. Uczniowie mieli do rozwiązania test złożony z 25 pytań, 10 z nich to pytania ogólne obejmujące wiedzę dotyczącą ssaków jako tematu przewodniego tej edycji konkursu, a 15 pytań to wiedza dotycząca pięciu parków krajobrazowych zarządzanych przez Zespół.

W obrębie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego rywalizowało 11 szkół. Zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Św. Józefa Sebastiana Pelczara w Jaworniku. Do kolejnego etapu z terenu Jaśliskiego Parku Krajobrazowego awansowała drużyna ze Szkoły Podstawowej w Jasionce. Park Krajobrazowy Doliny Sanu reprezentować będą uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Myczkowie, natomiast przedstawicielami Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego zostali uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Porażu.

Oprócz części oficjalnej (pisania testu, wręczenia nagród i dyplomów) wszyscy uczestnicy  zwiedzili ekspozycję przyrodniczo-edukacyjną w siedzibie Zespołu oraz wzięli udział w spotkaniu z pracownikiem Transgranicznej Informacji Turystycznej w Dukli podczas którego za pomocą gogli VR mogli obejrzeć wirtualną rzeczywistość Dukla - Svidnik 360o, tj. interaktywną prezentację ukazującą różne  atrakcje, ciekawe miejsca, muzea od Dukli do Svidnika na Słowacji z wykorzystaniem aplikacji WEB i offline stworzoną na bazie panoram sferycznych z drona. Największym zaciekawieniem wśród „zwiedzających” cieszyła się ścieżka historyczno-przyrodnicza "Po Dukli", która powstała podczas realizacji projektu.

Wszyscy laureaci spotkają się ponownie na etapie wojewódzkim konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”, który odbędzie się 12 kwietnia 2024 r. w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.

Liczba odsłon: 281

Atrakcje

Grafika atrakcje

Liczba odsłon: 10101354

Multimedia

Liczba odsłon: 10087998
 do góry